Život s kuvaszem

Novinky

Naši pejsci

Výstavy

Galerie

Odkazy

Potomci

Kontakty
Život s kuvaszem

      Plemeno Kuvasz, mi bylo až donedávna zcela neznámo. O tomto plemeni jsem se dozvěděla, při hledání vhodného hlídacího psa k našemu domečku. Jelikož už jsme doma jednoho pejska měli, hledala jsem vhodnou kombinaci hlídače a kamaráda, a do oka mi padl právě Kuvasz. Nastal však menší problém s tím, že v České Republice je toto plemeno nemožné koupit, a tak jsem se po menším hledání na internetu obrátila na paní Karin Mikolášovou, která je poradkyní chovu pro Kuvasze v ČR. Paní Karin byla velmi vstřícná a pomohla mi najít chovatelskou stanici v Maďarsku, kde byla k odběru štěňátka.
       Chovatelská stanice byla nedaleko Budapešti, a tak jsme se vydali pro naše nové miminko. Štěňátko jsme pojmenovali podle jedné Maďarské obce Bak. První den v novém domově se Bak hned zadaptoval a choval se k nám všem velice kamarádsky. Na tříměsíční štěně byl velice vyspělý a klidný, neměl potřebu ničit věci, nebo devastovat zahradu.
      Jak už jsem zmiňovala, máme doma ještě jednoho pejska, fenečku pudlíka Lillinku. Největší prioritou pro nás bylo, aby se pejsci kamarádili a nežárlili na sebe. Bak svojí starší sestřičku rád všude doprovázel a zkoumal s ní nový svět. Lillinka ho učila všem lumpárnám, ale také se ho nebála kdykoliv napomenout a upozornit ho, kde sahají její hranice tolerantnosti.
      Již od začátku jsme Baka učili opatrnosti k ostatním malým pejskům, přece jenom váhová kategorie naší pudličky a Kuvasze bude v dospělosti dosti odlišná. Nikdy jsem nechtěla, aby byl Bak jeden z těch zahradních pejsků, který si myslí, že za plotem mu končí svět, a tak jsme začali chodit na procházky spolu s našimi kamarády a jejich pejsky. Venčíme každou neděli a ve skupince máme asi třináct psů všech možných plemen od nejmenší čivavy po největšího vlkodava. Pejsci si spolu velice rozumí a dostatečně si spolu během procházky vyhrají.
      Již ve čtvrtém měsíci věku jsem s Bakem začala pravidelně navštěvovat skupinový výcvik. Výcvik Kuvasze potřebuje důslednost a vytrvalost. Je to velice inteligentní plemeno, ale poněkud tvrdohlavé a rád zkouší naší trpělivost. Vždy mu musím rázně ukázat kdo je tady pánem a při každém povelu musím být důsledná. Rychle ztrácí pozornost a vždy si vymyslí něco důležitějšího na práci než zrovna poslušnost.
S pejsky chodím každé ráno na pravidelnou procházku.  Většinou Baka venčím na stopovacím vodítku, takže je vlastně na volno, a když se mu nechce poslechnout, tak mám ještě dalších čtyřicet metrů na to, abych mu přišlápla lano a upozornila ho, že jeho svoboda má hranice. Nyní Bak prochází pubertou, takže je to s jeho poslušností někdy komplikované. Cvičitelé mě však uklidňují, že puberta přejde a Bak se opět vrátí k poslušnosti a všemu, čemu se za dobu výcviku naučil.
      Bak měl nedávno osm měsíců a váží přes padesát kilo, jelikož jsem ještě žádného dospělého Kuvasze neviděla, netuším jak moc ještě poroste, anebo zda-li už bude pouze mohutnět. Podle popisu, který jsem našla na internetu by měl dorůst něco přes 70cm v kohoutku a měl by vážit přes 60kg. Když jsme si Baka dovezli domů, měl tři měsíce a 15kg a už tehdy byl větší než můj dospělý střední pudl. Doslova nám rostl před očima a každé ráno jsme měli v boudě jiného psa. Baka krmíme pouze syrovým masem, které doplňujeme zeleninou.  Nejraději má kuřecí čtvrtky, to pak od něho máme chvilku pokoj, lehne si na trávník a užívá si svojí kořist.
       Bak je výborný hlídač. Pravidelně chodí na své obchůzky kolem domu a zjišťuje, jestli je vše v pořádku. Když je unavený, většinou spí u vchodových dveří, kde má výhled na branku, ať má vše pod kontrolou. Někde jsem o Kuvaszích četla, že štěkají pouze, když se něco děje. Pochopila jsem to tak, že když se děje něco závažného,
ale Bak štěká pokaždé, když někdo projde kolem domu – hlavně tedy s pejskem. Jde z něj docela respekt, když svým zvučným hlasem zaštěká. Venku je s každým kamarád, ale jakmile je za plotem, stává se z něj ostrý hlídač. Bak si vytvořil úzký kruh přátel, kteří nás často navštěvují. Tyto naše známé vítá a hraje si s nimi. Ostatní návštěvy toleruje, ale nevyhledává jejich přítomnost.
     Jsme moc rádi, že jsme si pořídili právě toto plemeno. Bak se s námi strašně rád mazlí a je nám dobrým společníkem, se kterým se cítíme v bezpečí.  Naší malé Lilli je dobrým kamarádem a ochráncem. Bak se stal právoplatným a milovaným členem naší rodiny.


Copyright © 2013 | Klára Welterová